Wojciech Młynarski nie żyje. Odszedł od nas mistrz.

 

– Dziś o godzinie 20.40, po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski poinformowała 15 marca na Facebooku córka artysty Paulina Młynarska.

 

Poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej – tak Wojciecha Młynarskiego opisała Wikipedia. Dla członków naszej szkolnej społeczności to przede wszystkim autor wspaniałych utworów, których napisał około 2000. 26 marca skończyłby 76 lat.

 

Swoją przygodę z muzyką i słowem zaczął krótko po ukończeniu warszawskiej polonistyki i obronie pracy magisterskiej „O dramaturgii Witkacego”.

 

Nie musieliśmy znać się osobiście

 

Można powiedzieć, że ten niezwykły człowiek towarzyszył nam na co dzień, dlatego że napisał teksty do większości śpiewanych przez nas piosenek. „Jesteśmy na wczasach’’, „Jeszcze w zielone gramy’’- to utwory Młynarskiego, które najczęściej śpiewają nasi uczniowie.

 

Wojciech Młynarski w sposób prosty, a zarazem niezwykły potrafił opisywać naszą codzienność. Jego utwory nie raz były przyczynkiem do dłuższych dyskusji w naszej szkole. Każda piosenka poety miała swój własny społeczny, polityczny lub towarzyski rodowód.

 

Wybudował pomnik, który sprawi, że będzie wiecznie żył w swoich dziełach i naszej pamięci.

 

Po śmierci Andrzeja Wajdy, dziennikarka Radia Zet Chilli – Weronika Wawrzkowicz- Nasternak stwierdziła, że oprócz smutku ma w sobie również dużo wdzięczności za powstałe filmy. W podobny sposób możemy podejść do śmierci Wojciecha Młynarskiego, który na pewno nie byłby zadowolony z naszego smutku.

 

” Nieprawda, że

Żywot rycerza kresu dobiegł

Że nie brzmi w noc

Wdzięczną canzoną jego głos

Nieprawda, bo On

może odżyć we mnie, w tobie

By wyzwać los

Uczciwość za uczciwość

A cios za cios ”

 

Fragment utworu Błędny Rycerz z repertuaru Michała Bajora. Słowa – Wojciech Młynarski.

 

Autor: Maksymilian Zdybicki 

  • Szkoła Piosenki na YouTube

    Oops, something went wrong.